Laiškų siuntimo reikalavimai ir taisyklės
Nors skaitmeninė erdvė yra viena populiariausių informacijos sklaidos formų, tradiciniai laiškai savo įvaizdžio taip pat neprarado – paštu siunčiami sveikinimai, dovanos ir priminimai šiandien suvokiami kaip prestižinė bendravimo priemonė, perduodanti šilumą ir meilę. Tiesa, jei nusprendėte artimiesiems siųsti sveikinimą paštu, visų pirma turite susipažinti su esminiais adresavimo reikalavimais.
Kodėl svarbu žinoti pašto kodą?
Net ir tie, kurie niekuomet nebendravo paštu, žino, kad svarbiausia – užrašyti tikslų gavėjo adresą. Vis dėlto, tik dalis siuntėjų žino, kas yra pašto kodai. Iš tiesų, atlikti tyrimai rodo, kad didžioji dalis adresantų ignoruoja pašto kodo svarbą, manydami, kad siuntinys vis tiek pasieks gavėją. Šiuo atveju lengva suklysti. Jei siunčiate registruotą laišką, galite būti tikri, kad paštininkas paprašys nurodyti gavėjo pašto kodą, tačiau, jei siunčiate neregistruotą laišką, kurį įmetate į artimiausią pašto dėžutę, turite visišką veiksmų laisvę, t. y. niekas nepatikrins, ar ant voko užrašytas adresas yra tinkamas ir teisingas. O tai reiškia, kad jūsų laiškas gavėjo gali ir nepasiekti. Tiesa, jei būsite nurodę tikslų savo – siuntėjo – adresą, laiškas sugrįš pas jus atgal.
Svarbiausias klausimas, kurį kelia daugelis siuntėjų – kodėl pašto kodai yra tokie svarbūs ir kodėl adresas neatlieka lemiamo vaidmens? Pašto darbuotojai primena, kad laiškų ir siuntų skirstymo sistema mūsų šalyje yra automatizuota, todėl visi siuntiniai skirstomi, atsižvelgiant į gavėjo pašto kodą. Minėtoji sistema visą šalies teritoriją suskirsto į atskirus regionus, todėl siuntų paskirstymas vykdomas kur kas greičiau ir sklandžiau, t. y. pašto darbuotojams nereikia ieškoti informacijos, kuriame rajone koks miestelis randasi. Kitaip sakant, laiškas su neteisingai užrašytu pašto kodu paprasčiausiai pasiklys ir nepasieks gavėjo.
Adresavimo taisyklės
Adresuojant laišką, visų pirma užrašomas gavėjo vardas ir pavardė. Jei siuntėjas nenori rašyti pilno vardo, gali nurodyti tik pirmąją vardo raidę. Kitas žingsnis – nurodyti tikslų gavėjo adresą ir pašto kodą. Jei laiškas siunčiamas juridiniam asmeniui, nurodomas tos institucijos, įmonės, įstaigos, organizacijos ar kito subjekto pavadinimas, adresas ir pašto kodas. Minėtoji informacija pateikiama dešiniajame apatiniame laiško ar siuntinio kampe.
Laikantis šios pačios tvarkos, kairiajame viršutiniame siuntos kampe užrašomi siuntėjo duomenys. Jei pagrindinėje siuntos pusėje nėra vietos siuntėjo kontaktinei informacijai, šie duomenys užrašomi kitoje siuntos pusėje, viršuje, ties centru.
Pašto siuntiniai: adresavimas, pašto kodai ir siuntų tipai
XXI amžius neatsiejamas nuo intensyvios informacijos kaitos. Nors skaitmeninis amžius garsėja elektroninėmis bendravimo priemonėmis, negalima paneigti ir pašto siuntinių svarbos. Šios srities darbuotojai tvirtina: siuntinių skaičius kiekvienais metais auga, t. y. pašto paslaugomis naudojasi vis didesnė grupė Lietuvos žmonių. Tiesa, sunkumų čia taip pat neišvengsime: specialistai apgailestauja, kad daugelis siuntėjų nežino esminių pašto siuntų adresavimo reikalavimų.
Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos pašto įstatymą, pašo siunta suvokiama kaip tikslingai adresuotas ir siuntimui paruoštas paketas, patikėtas pašto paslaugų teikėjams. Adresuojant siuntinį būtina nurodyti tikslią gavėjo ir siuntėjo informaciją. Čia itin svarbų vaidmenį atlieka pašto kodai, kurie užtikrina siuntinių paskirstymo sklandumą. Kitaip sakant, netiksliai užrašytas pašto kodas gali būti tiesiogiai susijęs su jums grąžintu, t. y. gavėjo nepasiekusiu, siuntiniu.
Adresuojant siuntą, užrašomas gavėjo vardas ir pavardė. Tuomet – tikslus gavėjo adresas ir pašto kodas. Minėtoji informacija nurodoma dešiniame apatiniame siuntos kampe. Jei laiškas siunčiamas su specialiu skaidriu langeliu, gavėjo kontaktai nurodomi langelyje po skaidria plėvele. Laikantis minėtųjų taisyklių, kairiajame viršutiniame laiško kampe nurodomi siuntėjo duomenys. Jei minėtosios vietos nepakanka, siuntėjo kontaktinė informacija nurodoma kitoje laiško ar siuntos pusėje, viršutinėje centro dalyje. Tiek gavėjo, tiek siuntėjo kontaktiniai duomenys turi būti aiškiai įskaitomi ir užrašyti valstybine kalba.
Jei laiškas ar siunta siunčiami iš Lietuvos į užsienio valstybę, gavėjo kontaktinė informacija užrašoma naudojant lotyniškas raides ir arabiškus skaitmenis. Jei šalis, kuriai adresuotas siuntinys, naudoja kitokius skaitmenis ir rašmenis, kontaktinė informacija gali būti pateikiama tos šalies skaitmenimis ir rašmenimis. Valstybės pavadinimas rašomas didžiosiomis spausdintinėmis raidėmis, prancūzų arba anglų kalba. Šalia siuntėjo adreso reikalingi tikslūs pašto kodai.
Pašto siuntos skirstomos į atskiras grupes, priklausomai nuo jų dydžio, svarbos ir paskirties. Paprastai kalbama apie standartinį pašto siuntinį, t. y. daiktų ir prekių siuntimą, traktuojant, kad šie objektai neturi komercinės vertės. Dažnas siuntėjų pasirinkimas – registruota pašto siunta, kuriai suteikiama pastovaus dydžio garantija tuo atveju, jei siunta dingsta ar siuntimo metu yra sugadinama. Kur kas retesnis pasirinkimas – išpirktinė pašto siunta. Šiuo atveju siuntinys įteikiamas gavėjui tik tuo atveju, jei asmuo sutinka sumokėti pašto paslaugų teikėjo išlaidas.